Założycielka i prezeska Fundacji Atypika. Filozofka, psycholożka, kierowniczka merytoryczna studiów “Neuroróżnorodność w miejscu pracy – inkluzywna rekrutacja i zarządzanie” w Uniwersytecie SWPS. Absolwentka studiów psychoanalitycznych w Tavistock and Portman w Londynie oraz Foundation i Post Foundation w Brytyjskim Towarzystwie Psychoanalitycznym. W latach 2010-2019 psychoterapeutka dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. w Camden Psychotherapy Unit, Place2Be oraz Poradni Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Obecnie jej praca koncentruje się wokół psychoanalizy stosowanej i aktywizmu na rzecz neuroróżnorodności.
Konsultant merytoryczny Fundacji. Filozof (z wykształcenia), muzyk (hobbystycznie), programista (zawodowo). Z ideą atypowości związany emocjonalnie od czasów przedszkolnych, czyli już od co najmniej kilku lat. Miłośnik prozy Bohumila Hrabala i dźwięków kontrabasu elektrycznego Eberharda Webera.
Honorowa członkini Rady Programowej Fundacji. Dziennikarka telewizyjna i radiowa. Felietonistka, autorka tekstów satyrycznych i książki autobiograficznej „Opowieści radiowe i telewizyjne. Alicja po drugiej stronie lustra”. Producentka i autorka programów telewizyjnych w tym pierwszego talk-show w Polsce, „Wieczór z Alicją”. Specjalizuje się w wywiadach z wybitnymi i uznanymi przedstawicielami świata filmu, literatury, nauki, sztuki czy sportu. Od początku związana z TVP, od czterech lat z Telewizją Polsat, w której realizuje autorski program „W bliskim planie”, w którym niedawno gościła Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Manuelę Gretkowską i Aleksandrę Konieczną. Absolwentka Wydziału Anglistyki UW, wielbicielka poezji Emily Dickinson i Ewy Lipskiej.
Honorowa członkini Rady Programowej Fundacji. Pisarka, eseistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Najbardziej ceniona i nagradzana polska autorka, obecna na światowej scenie literackiej od przeszło dwudziestu pięciu lat. Jej książki przetłumaczono do tej pory na 44 języki, w tym na japoński, koreański, turecki, ormiański czy chiński. Ekranizowano je z sukcesem, a także wystawiano jako adaptacje teatralne. Wegetarianka, obrończyni praw zwierząt, feministka, ekolożka. Organizatorka festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie, w roku 2020 powołała do życia swoją fundację.
Absolwent wydziału prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Karierę zawodową rozpoczynał w międzynarodowych firmach doradczych. Od wielu lat związany z funduszami inwestycyjnymi z rynku startupów oraz nieruchomości. Współpracuje z Instytutem Sobieskiego niemal od początku jego istnienia. Współtworzył wiele programów m.in. z zakresu podatków, mieszkalnictwa, polityki rodzinnej i demograficznej, społeczeństwa informacyjnego, przedsiębiorczości i edukacji. Zasiada w Radzie Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.
Pisarka, antropolożka kultury, filozofka, twórczyni atypowych bohaterów literackich w “Piaskowej Górze”, “Chmurdalii”, “Ciemno, prawie noc”, “Roku Królika” i “Gorzko, gorzko”. Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2013.
Psychoanalityczka, członkini British Psychoanalytic Association, psychoterapeutka dzieci i młodzieży, członkini Tavistock Society of Psychotherapists. Od 1977 roku szkoliła się i mieszka w Londynie. Prowadzi praktykę prywatną. Dyrektorka Camden Psychotherapy Unit, która oferuje m.in. niskopłatną psychoterapię osobom dorosłym. Prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i superwizyjną, również na rzecz organizacji szkolących w psychoanalizie i psychoterapii psychoanalitycznej. Od lat szkoli i superwizuje w Warszawie i w Trójmieście, prowadząc między innymi seminaria Obserwacji Niemowląt.
Reżyserka filmowa i teatralna oraz scenarzystka filmowa. Za swój filmowy debiut, film „Aktorzy prowincjonalni” otrzymała nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Kolejne nagrodzone jej produkcje to „Gorączka” z 1980 r. oraz „Kobieta samotna”. Z powodu stanu wojennego Agnieszka Holland zdecydowała się zamieszkać i pracować na Zachodzie. W latach 90. przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Agnieszka Holland jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Trzykrotnie nominowano ją do Oscara – za „Gorzkie żniwa” (1985), „Europa, Europa” (1991) oraz „W ciemności” (2011). W 2001 Agnieszka Holland została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pracowniczka Instytutu Psychologii PAN. Wieloletnia prorektor i współorganizatorka Uniwersytetu SWPS. Terapeutka i prezeska Towarzystwa Psychologii Zorientowanej na Proces. Współprowadziła warsztaty terapeutyczne dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Jako wolontariuszka współpracowała z Domem Dziecka im. J. Korczaka i Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Obecnie uczestniczy w akcji Psychologowie dla Społeczeństwa i udziela pomocy psychologicznej osobom potrzebującym wsparcia pro bono.
Aleksandra Konieczna – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Reżyserka teatralna. Pedagożka w Szkole Filmowej w Łodzi. Zdobywczyni trzech Orłów za role Zofii Beksińskiej w “Ostatniej rodzinie’ Jana P. Matuszyńskiego, za rolę Igi Cembrzyńskiej w “Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka i za rolę Kościelnej w ” Bożym Ciele” Jana Komasy. Prywatnie matka wspaniałej córki.
Przedsiębiorczyni społeczna, Innowatorka społeczna, Założycielka i wieloletnia Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Inicjatorka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, Współzałożycielka Klubu Inwestorek Indywidualnych Black Swan Fund i Funduszu venture capital Black Swan. Aktywna inicjatorka ekosystemu kobiecej przedsiębiorczości w Polsce. Ekspertka w obszarze wspierania kobiet i równowagi płci w biznesie. Program Biznes w kobiecych rękach, którego jest inicjatorką, przyczynił się do powstania przeszło 275 nowych firm. Absolwentka Leadership Academy for Poland (2019). Ukończyła Cybernetykę Ekonomiczną i Informatykę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Programme Copernic (Science Po, Ecole des Ponts et Chaussees, College des Ingenieurs, Ecole des Mines de Paris), Paryż, Francja.
Doktor psychologii, psychoterapeutka, specjalistka w dziedzinie uzależnień i problemów rodzinnych. Autorka artykułów i wywiadów o tematyce rozwojowej i społecznej oraz wielu książek, m.in. Sekrety kobiet, Podnieś głowę, W zgodzie ze sobą, Buty szczęścia, Bo jesteś człowiekiem: żyć z depresją, ale nie w depresji, Dobra pamięć, zła pamięć, Żal po stracie: lekcje akceptacji. Ludzie, ludzie… Członkini Rady Programowej Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, Kongresu Kobiet i Fundacji Helsińskiej Praw Człowieka.
Radczyni prawna przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Od 2010 r. związana z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego, w którym obecnie pełni funkcję członkini zarządu. Na przestrzeni lat koordynowała wiele projektów związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu w różnych obszarach życia i z uwagi na różne przesłanki. Specjalizuje się w sprawach dotyczących nierównego traktowania w zatrudnieniu ze względu na niepełnosprawność, stan zdrowia oraz doświadczenie choroby psychicznej. Członkini Zespołu Specjalistów Fundacji Fundusz Współpracy, który w oparciu o metodę „Najpierw mieszkanie” wspiera osoby chorujące psychicznie i pozostające w kryzysie bezdomności.
Socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Założycielka Fundacji Blisko zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i tworzeniem wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Koordynowała prace nad przygotowaniem polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. Członkini grupy eksperckiej Laboratorium Rynku Najmu oraz CoopTech Hub w CIC Warsaw. Autorka książki Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej.
Neuropsychofarmakolog, farmaceuta i neurobiolog, obecnie pracownik naukowy w Pracowni Pamięci Przestrzennej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Jego główne obszary zainteresowania to indywidualne różnice w aktywacji układu nagrody, kontrolowanego przez emisję ultradźwiękowej wokalizacji zwierząt oraz biologicznych i neurochemicznych podstaw tego zjawiska. Jego badania koncentrują się wokół tworzenia map (wzorców) aktywacji układu nagrody w różnych modelach behawioralnych związanych z interakcjami społecznymi, uzależnieniem od narkotyków oraz apetytywną odpowiedzią kontekstową.
Jaś Kapela jest poetą, pisarzem i aktywistą. Opublikował cztery tomy poezji, ostatni pt. Wojownik MDMA i osiem książek prozą. Członek zespołu i redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej, zawodnik Prime Show MMA, dla Super Expressu prowadzi autorski program YT pt. Jaś Kapela.
Magister fizyki, doktor informatyki, adiunkt w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania UW. Zajmuje się modelowaniem matematycznym oraz rozwojem systemów odkrywania wiedzy i ich zastosowaniami w naukach przyrodniczych, w szczególności w neurobiologii.
Psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychologii klinicznej,specjalista psychoterapii Dzieci i Młodzieży. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie uzyskała Certyfikat Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt i Europejski Certyfikat Psychoterapeuty. Swoją ścieżkę zawodową rozpoczęła, pracując z osobami dorosłymi naDziennym Oddziale Zaburzeń Nerwicowych i w Poradni Zdrowia Psychicznego Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Współpracowała z Fundacją Wspólnota Nadziei ,która działa na rzecz dorosłych osób w spektrum autyzmu. Od 2013 roku jest związana zawodowo z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Krakowie. Była członkiem zespołu w Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS). Pracuje w Klinicznym Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Zajmuje się diagnostyką psychologiczną, oraz psychoterapią indywidualną i grupową.
Przedsiębiorczyni, ekonomistka, specjalistka od zarządzania, analityki biznesowej oraz organizacji i optymalizacji procesów. Przedstawicielka i promotorka neuroróżnorodności. Działaczka społeczna, działa m.in. na rzecz osób neuroatypowych, ze szczególnym uwzględnieniem osób autystycznych. Uczestniczka licznych szkoleń, warsztatów i konferencji na temat autyzmu – dzięki temu oraz dzięki doświadczeniom osobistym autyzm zna od podszewki.
Graficzka, projektantka i senior art directorka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracowała ponad 10 lat w sieciowych oraz butikowych agencjach reklamowych. Obecnie freelancerka graficzka, projektuje identyfikacje wizualne oraz meble.
Dr n. med. Od 2012 roku pracuje w Klinice Nowotworów Układu Nerwowego Centrum Onkologii Instytutu w Warszawie. W trakcie swojej pracy zawodowej zdobył kompleksową wiedzę i doświadczenie w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Swoje umiejętności doskonalił w trakcie licznych kursów i staży kierunkowych między innymi w Uniwersytecie Medycznym w Seulu, Narodowym Szpitalu Neurologiczno-Neurochirurgicznym Queen Square w Londynie czy Ichilov Medical Center w Tel Avivie. Brał udział w programach leczenia operacyjnego zespołu Tourrete’a i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Jego szczególnym zainteresowaniem jest neurochirurgia czynnościowa oraz leczenie zespołów bólowych z użyciem metod małoinwazyjnych i chirurgicznych.
Joanna Szulc jest adiunktem na Politechnice Gdańskiej. Posiada tytuł doktora w dziedzinie Zarządzania uzyskany na University of Leeds (Wielka Brytania). Specjalizuje się w problematyce zarządzania neuroróżnorodnością i kreowaniu inkluzywnej organizacji z naciskiem na dobrostan pracowników i efektywne relacje międzyludzkie. Jest autorką prac naukowych w czasopismach o międzynarodowym zasięgu oraz laureatką prestiżowych grantów i nagród akademickich. Uczestniczy w pracach międzynarodowego stowarzyszenia Europejskiej Akademii Zarządzania (EURAM), gdzie pełni rolę mentora młodych naukowców oraz dyrektora programu pomocy doktorantom. Prowadziła wykłady na uczelniach w Wielkiej Brytanii i w Polsce. W zakresie neuroróżnorodności kierowała grantami ufundowanymi przez University Forum for Human Resource Development oraz European Academy of Management. Aktualnie jest kierownikiem grantu ARGENTUM ufundowanego przez Politechnikę Gdańską pt. „Trwałe, inkluzywne i zrównoważone instytucje dla wszystkich: Inteligentne projektowanie pracy przyjazne neuroróżnorodności”. Jej prace na temat pracowników neuroatypowych ukazały się w takich czasopismach jak „Employee Relations”, „Personnel Review”, czy „International Journal of Environmental Research and Public Health”. O swoich badaniach nad neuroróżnorodnością opowiadała również jako zaproszony ekspert podczas szkolenia nt. zdrowej pracy zdalnej organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Wielkiej Brytanii oraz podczas Festiwalu Nauki organizowanym przez Radę Badań Gospodarczych i Społecznych Wielkiej Brytanii. Aktualnie pracuje nad monografią naukową pt. „Neuroróżnorodność w miejscu pracy”.
Doktor nauk społecznych, adiunkt badawczo-dydaktyczny na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Pracował jako visiting scholar w University of North Texas, College of Health and Public Service w Stanach Zjednoczonych. Jest pierwszym polskim naukowcem w obrębie dyscypliny nauk o zarzadzaniu i jakości, który prowadził badania nad neuroróżnorodnością i pracą zawodową. Autor i współautor ponad 50 publikacji w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, w tym przede wszystkim modyfikacji środowiska pracy oraz praktyk zarządczych na rzecz inkluzji osób neuroatypowych. Kierownik i wykonawca w kilku projektach finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Opracował zestaw rozwiązań dla pracodawców w zakresie doskonalenia procesów ZZL i optymalizacji środowiska pracy pod kątem potrzeb osób z autyzmem. Brał udział w opracowaniu systemu kontroli stresu dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w jednej ze szkół specjalnych w Polsce.
Absolwentka Środowiska i Rozwoju na King’s College London oraz Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie w Exeter, aktywistka środowiskowa i tłumaczka freeelancerka. Aktualnie studiuje sztukę współczesną i kuratorstwo w Krakowie. Od lat zaangażowana w wolontariaty na rzecz dzieci, osób starszych, uchodźczych i migrantów. Studiowała i pracowała w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji. W naszym zespole zajmuje się tłumaczeniami z języka polskiego na angielski ale jest również biegła w języku hiszpańskim i francuskim.
Architektka, projektantka wnętrz i arteterapeutka w nurcie edukacyjnym. W pracowni APA Wojciechowski obejmuje stanowisko Architekt Prowadzącej Zespół Wnętrz. Zajmuje się projektami wnętrz: biur, hoteli, obiektów handlowych, gastronomicznych i edukacyjnych oraz wystaw. Specjalizuje się w projektowaniu uniwersalnym i włączającym, jej celem jest poszerzanie i propagowanie wiedzy z zakresu projektowania dla osób ze specjalnymi potrzebami, w szczególności osób neuroatypowych oraz osób starszych. Wiedzę czerpie z doświadczeń osobistych, arteterapeutycznych oraz ze współpracy ze specjalistami różnych dziedzin.