Atypika kim jesteśmy – Atypika
PL / EN
polityka prywatności
 

kim jesteśmy

Rada Fundacji

Mirosław Barszcz

Absolwent wydziału prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Karierę zawodową rozpoczynał w międzynarodowych firmach doradczych. Od wielu lat związany z funduszami inwestycyjnymi z rynku startupów oraz nieruchomości. Współpracuje z Instytutem Sobieskiego niemal od początku jego istnienia. Współtworzył wiele programów m.in. z zakresu podatków, mieszkalnictwa, polityki rodzinnej i demograficznej, społeczeństwa informacyjnego, przedsiębiorczości i edukacji. Zasiada w Radzie Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.

Katarzyna Bogatko

Radczyni prawna przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Od 2010 r. związana z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego, w którym obecnie pełni funkcję członkini zarządu. Na przestrzeni lat koordynowała wiele projektów związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu w różnych obszarach życia i z uwagi na różne przesłanki. Specjalizuje się w sprawach dotyczących nierównego traktowania w zatrudnieniu ze względu na niepełnosprawność, stan zdrowia oraz doświadczenie choroby psychicznej. Członkini Zespołu Specjalistów Fundacji Fundusz Współpracy, który w oparciu o metodę „Najpierw mieszkanie” wspiera osoby chorujące psychicznie i pozostające w kryzysie bezdomności.

Alicja Resich

Współzałożycielka fundacji Atypika. Dziennikarka telewizyjna i radiowa. Felietonistka, autorka tekstów satyrycznych i książki autobiograficznej „Opowieści radiowe i telewizyjne. Alicja po drugiej stronie lustra”. Producentka i autorka programów telewizyjnych w tym pierwszego talk-show w Polsce, „Wieczór z Alicją”. Specjalizuje się w wywiadach z wybitnymi i uznanymi przedstawicielami świata filmu, literatury, nauki, sztuki czy sportu. Od początku związana z TVP, od czterech lat z Telewizją Polsat, w której realizuje autorski program „W bliskim planie”, w którym niedawno gościła Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Manuelę Gretkowską i Aleksandrę Konieczną. Absolwentka Wydziału Anglistyki UW, wielbicielka poezji Emily Dickinson i Ewy Lipskiej.

Michał Tomczak

Doktor nauk społecznych, adiunkt badawczo-dydaktyczny na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Pracował jako visiting scholar w University of North Texas, College of Health and Public Service w Stanach Zjednoczonych. Jest pierwszym polskim naukowcem w obrębie dyscypliny nauk o zarzadzaniu i jakości, który prowadził badania nad neuroróżnorodnością i pracą zawodową. Autor i współautor ponad 50 publikacji w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, w tym przede wszystkim modyfikacji środowiska pracy oraz praktyk zarządczych na rzecz inkluzji osób neuroatypowych. Kierownik i wykonawca w kilku projektach finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Opracował zestaw rozwiązań dla pracodawców w zakresie doskonalenia procesów ZZL i optymalizacji środowiska pracy pod kątem potrzeb osób z autyzmem. Brał udział w opracowaniu systemu kontroli stresu dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w jednej ze szkół specjalnych w Polsce.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Doktor psychologii, psychoterapeutka, specjalistka w dziedzinie uzależnień i problemów rodzinnych. Autorka artykułów i wywiadów o tematyce rozwojowej i społecznej oraz wielu książek, m.in. Sekrety kobiet, Podnieś głowę, W zgodzie ze sobą, Buty szczęścia, Bo jesteś człowiekiem: żyć z depresją, ale nie w depresji, Dobra pamięć, zła pamięć, Żal po stracie: lekcje akceptacji. Ludzie, ludzie… Członkini Rady Programowej Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, Kongresu Kobiet i Fundacji Helsińskiej Praw Człowieka.

Zarząd

Kasia Modlińska

Założycielka i prezeska Fundacji Atypika. Filozofka, psycholożka. Inicjatorka i współautorka programu studiów “Neuroróżnorodność w miejscu pracy – inkluzywna rekrutacja i zarządzanie” w Uniwersytecie SWPS. Absolwentka studiów psychoanalitycznych w Tavistock and Portman w Londynie oraz w Brytyjskim Towarzystwie Psychoanalitycznym. W latach 2010-2019 psychoterapeutka dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. w Camden Psychotherapy Unit, Place2Be oraz Poradni Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Obecnie jej praca koncentruje się wokół psychoanalizy stosowanej i rozwijaniu neurokultury.

Ewelina Opalko

Członkini zarządu. Psycholożka, psychoterapeutka, specjalistka psychologii klinicznej i psychoterapii Dzieci i Młodzieży. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie uzyskała Certyfikat Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt i Europejski Certyfikat Psychoterapeuty. Współpracowała z Fundacją Wspólnota Nadziei, która działa na rzecz dorosłych osób w spektrum autyzmu. Od 2013 roku jest związana zawodowo z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Krakowie. Zajmuje się diagnostyką psychologiczną, oraz psychoterapią indywidualną i grupową.

Rada Programowa

Olga Tokarczuk

Honorowa członkini Rady Programowej Fundacji. Pisarka, eseistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Najbardziej ceniona i nagradzana polska autorka, obecna na światowej scenie literackiej od przeszło dwudziestu pięciu lat. Jej książki przetłumaczono do tej pory na 44 języki, w tym na japoński, koreański, turecki, ormiański czy chiński. Ekranizowano je z sukcesem, a także wystawiano jako adaptacje teatralne. Wegetarianka, obrończyni praw zwierząt, feministka, ekolożka. Organizatorka festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie, w roku 2020 powołała do życia swoją fundację.

Joanna Bator

Pisarka, antropolożka kultury, filozofka, twórczyni atypowych bohaterów literackich w “Piaskowej Górze”, “Chmurdalii”, “Ciemno, prawie noc”, “Roku Królika” i “Gorzko, gorzko”. Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2013.

Ora Dresner

Psychoanalityczka, członkini British Psychoanalytic Association, psychoterapeutka dzieci i młodzieży, członkini Tavistock Society of Psychotherapists. Od 1977 roku szkoliła się i mieszka w Londynie. Prowadzi praktykę prywatną. Dyrektorka Camden Psychotherapy Unit, która oferuje m.in. niskopłatną psychoterapię osobom dorosłym. Prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i superwizyjną, również na rzecz organizacji szkolących w psychoanalizie i psychoterapii psychoanalitycznej. Od lat szkoli i superwizuje w Warszawie i w Trójmieście, prowadząc między innymi seminaria Obserwacji Niemowląt.

Renata Karwowska-Szulkin

Pracowniczka Instytutu Psychologii PAN. Wieloletnia prorektor i współorganizatorka Uniwersytetu SWPS. Terapeutka i prezeska Towarzystwa Psychologii Zorientowanej na Proces. Współprowadziła warsztaty terapeutyczne dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Jako wolontariuszka współpracowała z Domem Dziecka im. J. Korczaka i Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Obecnie uczestniczy w akcji Psychologowie dla Społeczeństwa i udziela pomocy psychologicznej osobom potrzebującym wsparcia pro bono.

Aleksandra Konieczna

Aleksandra Konieczna – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Reżyserka teatralna. Pedagożka w Szkole Filmowej w Łodzi. Zdobywczyni trzech Orłów za role Zofii Beksińskiej w “Ostatniej rodzinie’ Jana P. Matuszyńskiego, za rolę Igi Cembrzyńskiej w “Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka i za rolę Kościelnej w ” Bożym Ciele” Jana Komasy. Prywatnie matka wspaniałej córki.

Agnieszka Holland

Reżyserka filmowa i teatralna oraz scenarzystka filmowa. Za swój filmowy debiut, film „Aktorzy prowincjonalni” otrzymała nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Kolejne nagrodzone jej produkcje to „Gorączka” z 1980 r. oraz „Kobieta samotna”. Z powodu stanu wojennego Agnieszka Holland zdecydowała się zamieszkać i pracować na Zachodzie. W latach 90. przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Agnieszka Holland jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Trzykrotnie nominowano ją do Oscara – za „Gorzkie żniwa” (1985), „Europa, Europa” (1991) oraz „W ciemności” (2011). W 2001 Agnieszka Holland została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kasia Wierzbowska

Przedsiębiorczyni społeczna, Innowatorka społeczna, Założycielka i wieloletnia Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Inicjatorka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, Współzałożycielka Klubu Inwestorek Indywidualnych Black Swan Fund i Funduszu venture capital Black Swan. Aktywna inicjatorka ekosystemu kobiecej przedsiębiorczości w Polsce. Ekspertka w obszarze wspierania kobiet i równowagi płci w biznesie. Program Biznes w kobiecych rękach, którego jest inicjatorką, przyczynił się do powstania przeszło 275 nowych firm. Absolwentka Leadership Academy for Poland (2019). Ukończyła Cybernetykę Ekonomiczną i Informatykę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Programme  Copernic (Science Po, Ecole des Ponts et Chaussees, College des Ingenieurs, Ecole des Mines de Paris), Paryż, Francja.

Współpracowniczki/cy

Aneta Dziedzic

Aneta Dziedzic jest absolwentką Uniwerstytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Towaroznawstwo i Zarządzanie Jakością. Od 12 lat jako doświadczony kierownik projektów w HCLTech – korporacji z obszaru technologii informatycznych, aktywnie poszukuje obszarów ulepszania w zarządzaniu globalnym centrum usług IT oraz jest odpowiedzialna za agendę odpowiedzialności społecznej biznesu.

Od ponad 10 lat zaangażowana jest w promowanie neuroróżnorodności, uczestnicząc w wymianie myśli i doświadczeń w ramach współpracy z NGOsami oraz kładąc fundament pod inkluzyjność w miejscu pracy. Przez swoje umiejętności w zarządzaniu zmianą, buduje zaangażowanie zespołów, angażując się także w projekty wspierające kobiety i pracowników w rolach rodzicielskich.

Jest również aktywna w działaniach dotyczących wolontariatu korporacyjnego. Sama jako wolotariuszka współtworzyła strategię rozwoju i była odpowiedzialna za budowanie i zarządzanie partnerstwami w brytyjskiej organizacji charytatywnej Neurodiversity in Business.

Obecnie jest wykładowcą i kierownikiem studiów podyplomowych z zakresu Neuroróżnorodności w Miejscu Pracy na SWPS w Warszawie z ramienia naszej fundacji, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu procesów biznesowych i kultury organizacji przyjaznej neuroróżnorodności. Jej zaangażowanie i determinacja sprawiają, że jest nie tylko liderką w swojej dziedzinie, ale także inspiracją dla innych, dążących do pozytywnych zmian w otoczeniu biznesowym i społecznym.

Joanna Erbel

Socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Założycielka Fundacji Blisko zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i tworzeniem wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Koordynowała prace nad przygotowaniem polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. Członkini grupy eksperckiej Laboratorium Rynku Najmu oraz CoopTech Hub w CIC Warsaw. Autorka książki Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej.

Adam Hamed

Neuropsychofarmakolog, farmaceuta i neurobiolog, obecnie pracownik naukowy w Pracowni Pamięci Przestrzennej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Jego główne obszary zainteresowania to indywidualne różnice w aktywacji układu nagrody, kontrolowanego przez emisję ultradźwiękowej wokalizacji zwierząt oraz biologicznych i neurochemicznych podstaw tego zjawiska. Jego badania koncentrują się wokół tworzenia map (wzorców) aktywacji układu nagrody w różnych modelach behawioralnych związanych z interakcjami społecznymi, uzależnieniem od narkotyków oraz apetytywną odpowiedzią kontekstową.

Jaś Kapela

Jaś Kapela jest poetą, pisarzem i aktywistą. Opublikował cztery tomy poezji, ostatni pt. Wojownik MDMA i osiem książek prozą. Członek zespołu i redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej, zawodnik Prime Show MMA, dla Super Expressu prowadzi autorski program YT pt. Jaś Kapela.

Agata Kiszluk-Krzemień

Dyrektorka ds. Rozwoju i Promocji. Praktyczka biznesu, marketerka, twórczyni wyjątkowych wydarzeń w branży medialnej, współwłaścicielka marki BRIEF. W latach 2015-2022 odpowiedzialna za zarządzanie i strategię rozwoju mediów BRIEF pierwszego w Polsce magazynu o marketingu i sprzedaży. W latach 2014 organizatorka i wydawca “Rankingu 50 najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie” połączonego z coroczną galą z udziałem ponad 50 laureatów i gości. Promotorka polskich marek. Doświadczona przedsiębiorczyni. Obecnie koncentruje się na promowaniu neurokultury i zwiększaniu świadomości na temat inkluzywności w biznesie. Wspiera Fundację w zarządzaniu, budowaniu silnej marki i rozwoju działalności szkoleniowej.

Joanna Kotańska

Certyfikowana psychoterapeutka European Association for Psychotherapy, socjolożka i trenerka biznesu. Tytuł magistra zdobyła w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Laboratorium Psychoedukacji, szkolenie w Szkole Trenerów Biznesu TROP, pierwszy i drugi stopień szkolenia Psychoterapii Opartej Na Mentalizacji (Mentalisation Based Treatment) certyfikowanego przez Anna Freud Centre w Londynie, szkolenie terapii par opartej na emocjach (Emotionally Focused Therapy Training). Pracę zawodową rozpoczęła w 1999 roku w Poradni MONAR, jako psychoterapeutka pracowała między innymi w Poradni OPTA, Grupie Synapsis, Stowarzyszeniu LAMBDA. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. W swojej pracy psychoterapeutycznej uwzględnia neuroatypowość.

Miron Kursa

Magister fizyki, doktor informatyki, adiunkt w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania UW. Zajmuje się modelowaniem matematycznym oraz rozwojem systemów odkrywania wiedzy i ich zastosowaniami w naukach przyrodniczych, w szczególności w neurobiologii.

Joanna Opyrchał-Ryłko

Przedsiębiorczyni, ekonomistka, specjalistka od zarządzania, analityki biznesowej oraz organizacji i optymalizacji procesów. Przedstawicielka i promotorka neuroróżnorodności. Działaczka społeczna, działa m.in. na rzecz osób neuroatypowych, ze szczególnym uwzględnieniem osób autystycznych. Uczestniczka licznych szkoleń, warsztatów i konferencji na temat autyzmu – dzięki temu oraz dzięki doświadczeniom osobistym autyzm zna od podszewki.

Tunia Rozwadowska-Myjak

Graficzka, projektantka i senior art directorka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracowała ponad 10 lat w sieciowych oraz butikowych agencjach reklamowych. Obecnie freelancerka graficzka, projektuje identyfikacje wizualne oraz meble.

Michał Sepioło

Konsultant merytoryczny Fundacji. Filozof (z wykształcenia), muzyk (hobbystycznie), programista (zawodowo). Z ideą atypowości związany emocjonalnie od czasów przedszkolnych, czyli już od co najmniej kilku lat. Miłośnik prozy Bohumila Hrabala i dźwięków kontrabasu elektrycznego Eberharda Webera.

Krzysztof Szalecki

Dr n. med. Od 2012 roku pracuje w Klinice Nowotworów Układu Nerwowego Centrum Onkologii Instytutu w Warszawie. W trakcie swojej pracy zawodowej zdobył  kompleksową wiedzę i doświadczenie w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Swoje umiejętności doskonalił w trakcie licznych kursów i staży kierunkowych między innymi w Uniwersytecie Medycznym w Seulu, Narodowym Szpitalu Neurologiczno-Neurochirurgicznym Queen Square w Londynie czy Ichilov Medical Center w Tel Avivie. Brał udział w programach leczenia operacyjnego zespołu Tourrete’a i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Jego szczególnym zainteresowaniem jest neurochirurgia czynnościowa oraz leczenie zespołów bólowych z użyciem metod małoinwazyjnych i chirurgicznych.

Joanna Szulc

Joanna Szulc jest adiunktem na Politechnice Gdańskiej. Posiada tytuł doktora w dziedzinie Zarządzania uzyskany na University of Leeds (Wielka Brytania). Specjalizuje się w problematyce zarządzania neuroróżnorodnością i kreowaniu inkluzywnej organizacji z naciskiem na dobrostan pracowników i efektywne relacje międzyludzkie. Jest autorką prac naukowych w czasopismach o międzynarodowym zasięgu oraz laureatką prestiżowych grantów i nagród akademickich. Uczestniczy w pracach międzynarodowego stowarzyszenia Europejskiej Akademii Zarządzania (EURAM), gdzie pełni rolę mentora młodych naukowców oraz dyrektora programu pomocy doktorantom. Prowadziła wykłady na uczelniach w Wielkiej Brytanii i w Polsce. W zakresie neuroróżnorodności kierowała grantami ufundowanymi przez University Forum for Human Resource Development oraz European Academy of Management. Aktualnie jest kierownikiem grantu ARGENTUM ufundowanego przez Politechnikę Gdańską pt. „Trwałe, inkluzywne i zrównoważone instytucje dla wszystkich: Inteligentne projektowanie pracy przyjazne neuroróżnorodności”. Jej prace na temat pracowników neuroatypowych ukazały się w takich czasopismach jak „Employee Relations”, „Personnel Review”, czy „International Journal of Environmental Research and Public Health”. O swoich badaniach nad neuroróżnorodnością opowiadała również jako zaproszony ekspert podczas szkolenia nt. zdrowej pracy zdalnej organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Wielkiej Brytanii oraz podczas Festiwalu Nauki organizowanym przez Radę Badań Gospodarczych i Społecznych Wielkiej Brytanii. Aktualnie pracuje nad monografią naukową pt. „Neuroróżnorodność w miejscu pracy”.

Paulina Wiatr

Absolwentka Środowiska i Rozwoju na King’s College London oraz Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie w Exeter, aktywistka środowiskowa i tłumaczka freeelancerka. Aktualnie studiuje sztukę współczesną i kuratorstwo w Krakowie. Od lat zaangażowana w wolontariaty na rzecz dzieci, osób starszych, uchodźczych i migrantów. Studiowała i pracowała w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji. W naszym zespole zajmuje się tłumaczeniami z języka polskiego na angielski ale jest również biegła w języku hiszpańskim i francuskim.

Marta Wierusz

Architektka, projektantka wnętrz i arteterapeutka w nurcie edukacyjnym. W pracowni APA Wojciechowski obejmuje stanowisko Architekt Prowadzącej Zespół Wnętrz. Zajmuje się projektami wnętrz: biur, hoteli, obiektów handlowych, gastronomicznych i edukacyjnych oraz wystaw. Specjalizuje się w projektowaniu uniwersalnym i włączającym, jej celem jest poszerzanie i propagowanie wiedzy z zakresu projektowania dla osób ze specjalnymi potrzebami, w szczególności osób neuroatypowych oraz osób starszych. Wiedzę czerpie z doświadczeń osobistych, arteterapeutycznych oraz ze współpracy ze specjalistami różnych dziedzin.

Content | Menu | Access panel