ŚWIETNA WIADOMOŚĆ: neuroinkluzywność staje się standardem w projektowaniu!
Nie ulega wątpliwościom: architektura ma wpływ na nasze samopoczucie, nastrój, poczucie bezpieczeństwa.
Tym bardziej nie pozostaje obojętna dla osób z wyjątkowymi potrzebami i ograniczeniami sensorycznymi. Przestrzeń, światło, kolory, zapachy, dźwięki – te wszystkie bodźce mają szczególną moc oddziaływania na percepcję osób neuroatypowych.
Wzorowo zdają sobie z tego sprawę studenci Wzornictwa na School of Form (uczelnia SWPS w Warszawie), którzy w ramach zajęć „Neuroinkluzywna przestrzeń wspólna” ambitnie opracowywali neuroinkluzywne rozwiązania przestrzenne na terenie uczelni.
Zajęcia prowadzone pod kierunkiem dr. Moniki Rosińskiej i arch. Marty Wierusz oraz gościnnie wystąpił ekspert prof. Michał Olszański, były jednocześnie aktywnie wspierane przez członków Atypiki: Kasię Modlińską, dr. n. med. Krzysztofa Szaleckiego oraz Agatę Kiszluk-Krzemień.
Hall wejściowy z logiczną, czytelną i przyjazną organizacją przestrzeni oraz oznakowania funkcji w budynku. System oświetleniowy dopasowany do pór roku oraz funkcji pomieszczeń i stref. Aranżacja przestrzeni z uwzględnieniem strefowania i stopniowania bodźców. Przytulne, kameralne przestrzenie, które pozwalają się wyciszyć i przywrócić koncentrację. Patio, gdzie kontakt z naturą łączy się z byciem w strefie indywidualnego komfortu i jednocześnie w poczuciu przynależności do społeczności.
Praca badawcza i projektowa młodych projektantów przyniosła wielowymiarowe korzyści:
po pierwsze, Fundacja zyskała nową bazę wiedzy neuroinkluzywnej dot. praktyk projektowych oraz szkoleniowych.
Po drugie, studenci zyskali nowe, coraz mocniej pożądane na rynku pracy, kompetencje.
Po trzecie, ale nie mniej ważne: osoby neuroróżnorodne zostały zauważone, a ich wyjątkowo potrzeby stały się nadrzędnym celem projektów!
Serdecznie gratulujemy niesamowitej kreatywności oraz empatii każdemu duetowi projektowemu (Faisal Nurrachman i Xiao Liu, Illia Matiazh i Anna Fortecka, Mikołaj Bańka i Julia Kellener, Jakub Bruss i Dobromiła Grabiec)!
Życzymy, aby Wasze genialne pomysły zostały wdrożone tak szybko, jak to możliwe 🙂