Konkretne przesłanie, klarowna komunikacja, adaptacyjna strategia
W 2022 roku rozpoczęło się jedno z najobszerniejszych badań skupionych na tematyce zatrudnienia osób neuroatypowych. Projekt ten jest pierwszym w Polsce przedsięwzięciem badawczym o tak wszechstronnym charakterze.
Badanie łączy w sobie aspekty zarządcze, prawne, ekonomiczne, psychologiczne oraz socjologiczne. A jego głównym celem jest zgłębienie różnorodnych wyzwań oraz możliwości związanych z inkluzywnością w miejscu pracy.
I choć zakończenie projektu przewidziane jest na koniec 2024 roku, to dr Michał Tomczak już teraz wysunął pewne wnioski. A my z radością dzielimy się nimi z Wami.
Liczby podkreślające potrzebę działań
Wstępne wyniki badania oparte są na danych zebranych od ponad tysiąca polskich firm. To czyni je jednym z najbardziej wszechstronnych i reprezentatywnych dla polskiego rynku pracy.
Pomimo postępów w dziedzinie inkluzji i rosnącej świadomości tematu neuroróżnorodności, liczby jasno pokazują, że nadal istnieje wiele do zrobienia.
Z 1026 przebadanych firm jedynie 15 osiągnęło najwyższy, szósty poziom w skali dojrzałości.
Wynik ten świadczy o istotnych wyzwaniach, jakie wciąż stoją przed polskimi firmami w zakresie integracji osób neuroatypowych.
Wiedza, która przełamuje bariery
Jakie korzyści przynosi zatrudnienie osób neuroatypowych?
Jak zagraniczne firmy radzą sobie z tym zagadnieniem?
I z jakimi wyzwaniami spotykają się osoby neuroatypowe w miejscu pracy?
Te pytania są tylko wstępem do dyskusji z doktorem Michałem Tomczakiem na temat zatrudniania osób neuroatypowych w polskich firmach. Pełen wywiad dostarcza całościowego spojrzenia na obecny stan polskich organizacji oraz wyzwania związane z integracją osób neuroatypowych w miejscu pracy.
Gorąco zapraszamy do lektury, która otwiera nowe horyzonty.
Tak dla biznesu, jak i nas wszystkich – całej społeczności.
Link do całego wywiadu z doktorem nauk społecznych i nauczycielem akademickim z piętnastoletnim stażem znajdziecie tutaj:
https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/nie-chca-metafor-ozdobnikow-small-talkow-chca-jasnych-komunikatow-i-elastycznego-podejscia,103687.html
#atypikafundacjadlaneurokultury #badanie #neuroróżnorodność #NeuroróżnorodnośćWMiejscuPracy #zatrudnienie #OsobyNeuroatypowe #RównośćWPracy